historie

Hamburská formace HELLOWEEN byla v 80. letech patrně nejoblíbenější kapelou v Evropě a pro mnohé se stala legendou.
1978 - 1984


Počátky skupiny sahají až do roku 1978, kdy dva kytaristi Kai Hansen a Piet Sielck hráli ve skupině Gentry, ale po mnohých změnách v sestavě ji přejmenovali nejprve na Second Hell a poté na Ironfist. Po těchto změnách doplnili kapelu ještě bubeník Ingo Schwichtenberg a baskytarista Markus Grosskopf. V této sestavě nahráli demo kazetu se třemi písněmi - "Cold Heart", "Prisoner" a "Ain't No Fantasy", které napsal Piet Sielck. 

Poté dostal Kai Hansen nabídku od Michaela Weikatha, aby vstoupil do jeho skupiny Powerfool, ale Kai nabídku odmítl. V roce 1982 se Piet rozhodl skupinu opustit. Později dělal zvukaře např.: pro skupiny Blind Guardian, Gamma Ray, Grave Digger a další (některé historky říkají, že Piet se více věnoval holkám než hudbě). 

Odchodem Pieta skupina na čas přišla o zkušebnu a tak Kai na chvíli zavítal do skupiny Michaela Weikatha Powerfool. Po nějakém čase když kluci opět mohli hrát ve zkušebně, tak při návratu s sebou Kai zlákal i Michaela Weikatha a kapela naposledy změnila název na nám už známý HELLOWEEN. 

V roce 1984 se podíleli 2 písničkami ("Oernst Of Life" a "Metal Invanders") na projektu "Death Metal Sampler", který vydávalo Noise Records.

1985 - 1986

Tento rok byl pro skupinu velice vydařený. Po uzavření smlouvy s Noise Records, vydávají jejich první oficiální nahrávku "Mini LP", na kterém Kai nahrál jak kytaru, tak i zpěv. 

V tomto roce také vychází ještě jejich první studiové album "Walls Of Jericho", na kterém nám hoši z Hamburku ukázali jak má vypadat správné metalové album. Zvuk byl sice ještě trochu syrový, ale na to, že to byl první počin kapely, tak byl sakra dobrý. 

S tímto albem, ale Helloween ještě přinesli i něco nového do světa metalového - speed metal. Ano je to tak, skupina Helloween je považována za průkopníky speed metalu. 

Po vynikajícím albu nastal čas na turné. V polovině štace Kai zjistil, že nemůže podávat 100% výkon když bude hrát a zároveň zpívat, a tak jim pomohl Ralf Scheepers z Tyran Pace. 

Poté skupina vydává ještě EP "Judas" a na konci roku se k Helloween ještě přidal zpěvák Michael Kiske. Nejdříve do skupiny nechtěl z důvodu, že jeho hlas se prý nehodí k jejich hudbě, ale naštěstí se nechal přemluvit.

1987 - 1989

Začíná nejslavnější období HELLOWEEN v sestavě: zpěv - Michael Kiske, kytara - Kai Hansen, kytara - Michael Weikath, baskytara - Markus Grosskopf, bicí - Ingo Schwichtenberg. 

V této době napsali materiál pro dvojalbum, jenže to se vydavatelství moc nelíbilo a tak 2CD bylo rozděleno na klasická dvě alba. V roce 1987 to bylo "Keeper Of The Seven Keys part 1", které u některých fanoušku nevyvolalo nějakou vlnu nadšení, přesto je to výborné album, ale celkem krátké. Album se okamžitě usadilo na předních místech v různých hitparádách. 


To samé platí i o druhém albu "Keeper Of The Seven Keys part 2", které vyšlo o rok později. Obě dvě alba jsou nejprodávanějšími z celé historie skupiny a ještě dnes se hojně prodávají. Obě alba jsou velice profesionálně zpracované co se týče zvuku a skladatelského umění. 

Mezi největší hity patří "Future World" "Dr. Stein" "I Want Out" "Eagle Fly Free" a samozřejmě dvě mini-opery "Halloween" a "Keeper Of The Seven Keys". Každá má více jak 13 minut a ani na chvíli Vás nezačnou nudit. 


No jak už to po vydání vynikajících alb bývá, následuje ještě lepší turné. 

Jenomže už při vydávání druhého alba z rodiny Keeperů to ve skupině začíná „bublat". 

Kai Hansen se pohádal s vedením Noise Records a necítil se moc dobře na připravované dlouhé turné a když žádal, aby turné bylo zrušeno nebo aspoň zkráceno, tak mu skupina nějak extra vyhovět nechtěla, teda aspoň Weikath. 

No a tak se stalo, že v polovině turné v prosinci 1988 jim Kai prásknul dveřmi a zbytek rozjetého turné musel dokončit starý známý M. Weikatha Roland Grapow. 

Kai si následně na to založil skupinu "Gamma Ray"

O rok později vydává skupina ještě live-album "Live In The UK", na kterém ještě nalezneme Kaie. 

Končí nejslavnější éra skupiny HELLOWEEN...